VINTAGE IS THE NEW BLACK

VINTAGE IS THE NEW BLACK

Zamysleli ste sa vôbec niekedy nad tým, keď ráno siahate po oblečení vo svojom šatníku, že odkiaľ to vaše oblečenie pochádza? Z čoho, kde a kým bolo vyrobené?

Ak si odpovedáte áno, tak ste na dobrej ceste, ak nie, je čas to zmeniť! Žijeme v dobe obrovského konzumu, kde je všade všetkého veľa. Filozofiou niektorých módných reťazcov je nakupovať znova a znova, pretože je to trendy. A tak nielenže nakupujeme stále viac a viac ale nakupujeme i lacno. A keď nakupujeme lacno , vyzeráme i lacno. Kupujeme veci, ktoré ani nepotrebujeme, ktoré nám nesedia a nevystihujú našu osobnosť. Naše šatníky sú preplnené , len my si nemáme čo obliecť.

Nehovoriac o tom , aké to má enviromentálne i sociálne následky. V mnohých módnych reťazcoch nejde už vôbec o kvalitu ale o kvantitu. A tak skončíme v lacno ušitých handrách vyrobených vo väčšine prípadov biedne platenými ľuďmi , ktorí vyrábajú oblečenie v katastrofálnych podmienkach napustené tonov chemikálií.  Vďaka tomuto chorému nákupnému vzorcu sa nám vytráca láska, duša a štýl z našich šatníkov.

Je čas to zmeniť! A pýtate sa ako?

Na trhu sa objavuje čoraz viac možností ľahko udržateľnej, transparentnej módy. Jednou z možností je vintage alebo secondhand, recyclovaná móda či organická. I u nás na Slovensku vznikajú noví a noví výrobcovia, dizajnéri, ktorí uznávajú tieto hodnoty.

Je to len na nás ľuďoch, ak chceme zmenu, začať sa viac zaujímať o to, čo nosíme a kde nakupujeme. Pretože sme tým, čo nosíme!

 

 

social position